Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/549

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

dryjski, gubernia lubelska, gmina Drzewce, parafia Wąwolnica, sąd gminny okręg. V Celejów, stac. poczt. Kurów, odl. od Lublina mil 5, od Puław 2, od Kurowu w. 10; do r. 1872 stanowił całość z dobrami Kazimierz i Wąwolnica. Przestrzeń folwarku m. 857, z czego pod pługiem 193, łąk 24, ogrodów 3, pod lasem, w roku 1872, m. 637. Zabudowań drewn. 9. Graniczy z Wąwolnicą. W 1817 r. było 10 dm., 113 mk., obecnie 14 dm., 134 mk. A. T.

Charzew, młyn, pow. łaski, gm. Widzew, par. Pabianice.

Charzewice, 1.) (z Sochami, Karnatami, Borem, Posową i Księżem Kolanem), wś, pow. tarnobrzeski, sąd pow. w Rozwadowie, 4748 morg. rozl., wtem 3167 m. lasu, 167 domów, 1022 mieszk.; paraf. w Rozwadowie o 1,2 kil., położenie równe, gleba piaszczysta. Obszar dworski jest własnością i rezydencyą ks. Lubomirskich linii ks. Adama. 2.) Ch., ob. Charzowice. M. M.

Charzewo, domin., pow. gnieźnieński, 703 morg. rozl., 4 dm., 61 mk., 23 ew., 38 kat., 30 analf. Stac. poczt. Kiszkowo (Welnau) o 4 kil., st. kol. żel. Pobiedziska o 11 kil. M. St.

Charzewskie, okolica, pow. szawelski, składająca się z trzech folwarczków: 1) Charzewskie, własność Tadeusza Charzewskiego, 2) pod nazwą Poszwentupie, własność Fran. Charzewskiego, 3) Sulawkiszki, własność Fran. Charzewskiego. Położone są z prawej strony szosy wiodącej od Szawel do Taurog, dawniej w pow. berżańskim, par. kurtowiańskiej, o półtorej mili od st. pocztowej Bubie i następnej Miłowidowa.

Charznica, ob. Charsznica.

Charzów, dawne nazwisko Chorzowa w pow. bytomskim.

Charzowice, z fol. Mikołajów, wś, pow. pińczowski, gm. Wawrowice, par. Sokolina, na lewo ode drogi z Działoszyc do Korczyna, sąd gm. okr. III w os. Opatowiec, st. poczt. Nowy Korczyn; odl. od Pińczowa w. 16, od Wiślicy w. 5, od rz. Nidy w. 5; w Charzowicach pod pługiem m. 219, łąk i pastw. m. 29, lasu 16, drogi, granice i t. d. morg. 11; w Mikołajowie ziemi ornej m. 148, pastwisk 8, różne nieużytki 7; zabudowań w Charzowicach 15, w Mikołajowie 5. Gospodarstwo wielopolowe, w 3 płodozmianach, gleba ziemi wyborna, z małym bardzo wyjątkiem. Włościanie posiadają w Charzowicach dm. 16, ziemi m. 62, w Mikołajowie dm. 10, morg. 52. R. 1827 było tu 14 dm., 106 mk. A. T.

Charzowice, Charzewice (z Mielsztynem i Łukawką), wś w Galicyi, pow. brzeski, sąd pow w Wojniczu, 1147 morg. rozl., wtem 532 m. roli ornej, 60 dm., 413 mk., par. w Domosławicach, kasa pożyczkowa gminna. Miejscowość ta leży po części w dolinie Dunajca, po części na przyległych wzgórzach, blisko gościńca rządowego, prowadzącego z Gdowa do Zakluczyna. Obszar dworski należy do majoratu Karola hr. Lanckorońskiego. Na stromej górze, porosłej lasem szpilkowym, u której stóp płynie Dunajec, wznoszą się rozległe ruiny zamku melsztyńskiego. Najlepiej zachowała się narożna czworograniasta wieża, z której pozostały mury dwupiętrowe z oknami; z reszty murów zamkowych widać tylko ślady. Por. Melsztyn. 2.) Ch., ob. Charzewice. M. M.

Charzykowskie jezioro, niem. Müskendorfer-See albo Löckman-See, ciągnie się na zachodniej granicy chojnickiego powiatu; z północy na południe wynosi jego długość blisko 1⅓ mili, największa szerokość ⅓ mili. Okolica jest prawie naokoło lesista, tylko na południowo-wschodnim krańcu leżą dwie większe osady: Chojniczki i Charzykowy; małe strumyki wpadające do jeziora pędzą kilka pił i młynów, o niemieckich nazwach, jak np. Buszmel, Kupfermühl, Fünkermühl i t. d. Z zachodu wpływa także do Ch. jeziora rzeka Brda, zkąd wychodzi na północ do sąsiedniego jeziora Karsin. Ryb znajduje się w Ch. jeziorze dosyć wielka obfitość i rozmaitość, jako to: leszcze, sędacze, szczupaki, liny, okonie, białoryby (płocie), karasie, sztynki; szczególniejszej dobroci są raki; także i węgorze, pstrągi, a niekiedy i sumy znachodzą się. Kś. F.

Charzykowy, niem. Müskendorf, wś włośc., pow. chojnicki, na południowo-wschodnim końcu wielkiego jeziora charzykowskiego (ob.), tuż przy bitym trakcie chojnicko-słupskim; obszaru ziemi obejmuje 7539 morg., domów mieszk. 42, kat. 270, ew. 155, szkoła w miejscu, par. Chojnice. Kś. F.

Charzyny, okolica szlachecka, pow. sierpecki, gm. Gutkowo, par. Unieck. W obrębie jej leżą: Ch. borzymy, Ch. dłużyce, Ch. rogale i Ch. szatkowięta. W 1827 r. wszystkie te cztery wsie liczyły 21 dm. i 140 mk. Ch.-Borzymy (błędnie Borzyny), stanowią jednę posiadłość z nomenklaturą hypotecz. Jeżewem litera A.; sąd gm. okr. III i stac. poczt. w osadzie Raciąż. A. T.

Chastowce, wś, pow. bracławski, należy do Maryi z Potockich Strogonowej; ob. Kowalówka. Dr. M.

Chaszczów albo Haszczów, wieś, pow. Turka, nad potokiem Lechnówką, dopływem pobliskiego Dniestru, który tu w swoich początkach sam jeszcze jest potokiem, przy gościńcu prywatnym, prowadzącym z Turki na Wołczę, Berezek, Łomnę do Michnowiec. Wieś śród gór, w których rzeki biorą początek, oddalona od Turki na północny zachód o 4 mile, od Łomny na zachód o pół mili, od Lutowisk na wschód o milę. Przestrzeń: posiadłości