Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/535

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

się tu wtedy jeden z najsilniejszych ruchów, przypominający wojnę kokoszą za Zygmunta; szlachta drobniejsza wielkopolska, rojna i burzliwa, jęła krzyczeć na króla, iż nie ruszy dalej na wyprawę, dopóki nie osiągnie zaraz większych przywilejów naprzeciwko magnatom. Król, płonąc chęcią wojny, musiał w potrzebie ugiąć karku i wydał przywilej ów cerekwicki, który, jako w niewłaściwem miejscu wymuszony, niewiadomo kiedy pocięty został i nie przeszedł w Volumina legum (cf. Szujski „Dzieje Polski.“ II 91). Kś. F.

Cerekwica, Cerkiew, 1.) niem. Zirkwitz, wś, dawniej mko, pow. trzebnicki, do r. 1810 własność biskupów wrocławskich; ma kościół par. katolicki i dekanat. Parafia liczy 1220 kat., 1990 ew.; dekanat 8199 kat., 23,331 ew. Język w kościele niemiecki. Prawo targowe tutejsze niewiadomo kiedy przeszło w spuściźnie na Trzebnicę. 2.) C., ob. Cerkiew (Neukirch).

Ceremusul, rumuńska nazwa Czeremosza.

Ceret, ob. Seret.

Cergowa (z Popardą i Nową wsią), wieś pow. krośnieński, 1599 m. rozl., wtem 1004 morg. roli ornej, 123 dm., 735 mk., probostwo w Jasionce, kasa pożyczkowa gminna, gorzelnia i rafinerya nafty. C. stanowi prawie przedmieście m. Dukli, od którego oddziela ją rzeka Jasiołka; położenie pagórkowate, gleba owsiana. Za wsią wznosi się wysoka góra, zwana Cergowską górą, pokryta lasem szpilkowym, z której rozległy widok. Obszar dworski jest własnością rz. kat. kapituły w Przemyślu. We wsi C. ur. się gen. Jan Skrzynecki.

Cerhackie gory, ob. Nowogródzkie.

Cerkiew, 1.) inaczej Polska Cerkiew, niem. Polnisch-Neukirch, wś, pow. kozielski, ma parafią katol. dek. łanowskiego (liczy 2852 kat.) Niegdyś własność hr. Gaszynów. Gospodarstwo wzorowe. 2.) C., inaczej Niemiecka Cerkiew lub Cerekwica, niem. Deutsch-Neukirch, mko, pow. głupczycki, o pół mili od Kietrza, ma parafią katol. morawską, kilka młynów na rzeczce Troi, łomy gipsu. Niegdyś podobno wielkie miasto, kilkakrotnie niszczone przez pożar.

Cerkiew, ob. Cerekiew.

Cerkiew, Cerkwia, niem. Zirchów, wś, pow. słupski na Pomorzu.

Cerkiewne sioło, wś, pow. drysieński, rezydencya zarządu gminnego gminy Ignalino.

Cerkliszki, wś, pow. święciański, z kaplicą katol. parafii Święciany. Okrąg wiejski C. w gm. Michałowie, liczy w swym obrębie wsie Mieżany, Kościuki, Zabajliszki, Borowa, Srednia, Talejki, Karklińce, Szawdyniszki, Rzepiszki, Świtajliszki, Szyszniszki, Ofiarzyszki, Biłdy, Dwiłany, Kwiliszki, Zabłociszki; zaśc.: Sanadwór, Ażurojstwie, Kułbaciszki, Dziewiaciszki, Kamieniszki, Mieszkowszczyzna, Koźliszki, Słomianka.

Cerkowie, mała wś, pow. radomyski, nad rz. Wereznią, wpadającą do rz. Użu i dalej do Prypeci, o 40 w. od m. Czarnobyla. Mieszkańców 272, wyznania prawosławnego. Należą do parafii Karpiłówki, odległej o 14 w., tamże i zarząd gminny. Zarząd policyjny w m. Czarnobylu. Ziemi lesistej 3783 dzies. Należy do wielu właścicieli. Kl. Przed.

Cerkowiszcze, 1.) osada wiejska w północnej stronie pow. borysowskiego, należy do 3 stanu policyjnego (dokszyckiego), do 4 okręgu sądowego (dokszyckiego). W pobliżu jest kilka jeziór rybnych. 2.) C., wś, pow. wieliski, z zarządem gminy t. n. 3.) C., wś, pow. połocki, z zarządem gminy jefrosiniewskiej.

Cerkowizna, dwie miejscowości t. n., pow. noworadomski, gm. Radziechowice, par. Radomsk.

Cerkowna, wieś, pow. Dolina, leży nad potokiem Cerkowiańskim, wypływającym w pobliskich górach i wpadającym zaraz poniżej Cerkowny do rzeczki Witwicy, dopływu Świcy. Cerkowna jest to wieś leżąca na uboczu, śród gór i lasów na początku prawdziwych gór karpackich; oddaloną jest na zachód od Doliny o 2 mile, od Bolechowa na południowy zachód o 11 kil. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 9, łąk i ogr. 21, pastwisk 2, lasu 1783; posiadłość mniejsza roli ornej 474, łąk i ogr. 639, past. 684 m. Ludności rz. kat. 4, gr. kat. 476, izrael. 8: razem 488. Należy do rz. kat. parafii w Bolechowie; gr. kat. parafią ma w miejscu, do której należy filia Stańkowce z 236 dusz; parafia ta należy do dekanatu bolechowskiego. Cerkowna należy do dóbr rządowych. B. R.

Cerkowno, okrąg wiejski w gm. Prozoroki, pow. dziśnieński, liczy w swym obrębie wsie: Pieski, Stukany, Karmany, Pawlinko, Sanniki, Bortkowo.

Cerkszte albo Łaczupe, Zehrkste, Lahtschuppe, rz. w Kurlandyi, w parafii Tukkum, uchodzi do zatoki ryskiej.

Cerkwia, Cerkiew (ob.).

Cerkwica, ob. Cerekwica.

Cermanice, Zermanitz, ob. Błędowice.

Cesarka, wś, pow. brzeziński, gm. Bratoszewice, par. Stryków.

Cesarka, Sesarka, wieś i młyn, pow. wiłkomierski, należące do Władysława Hoppena, w parafii nidockiej. Tamźe folw., własność Iszory.

Cesarka, Sesarka, rz., wypływa z lasów za wsią Spruktyszki w pow. władysławowskim, płynie przez Kiary, Lepołaty, Stefaniszki, Łuksze, Ussy, Łembudzie, Szaki, Paspirgele, Dobiszki, Janiszki, Jendryki, Mankuny i pod Ju-