Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/474

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

i przy kol. żel. lipawsko-romeńskiej. Od st. drogi żel. Popielany o pół wiorsty, od miasteczka Popielan o wiorstę, poczta w Popielanach. Niedawniemi czasy była tu wieś szlachecka, potem była własnością Ejsmontów, Ułasewicza, Franciszka Wysockiego, od którego ją nabył obecny posiadacz-cudzoziemiec. Fel. R.

Burbany lub Mikołajewo, kol., pow. koniński, gm. Piorunów, par. Wyszyna. Rozl. 419 mórg., 101 mk., grunt piaszczysty, górzysty i bezwodny. Od Konina w. 10.

Burby, wś, pow. sejneński, gm. i par. Kopciowo. Liczy 6 dm. i 69 mk.

Burchardztwo, Borchardztwo, wś włośc., pow. kartuski, st. p. Kartuzy, o 9 kil. od Kartuz. Należała do klasztoru w Żukowie.

Burcy Kraj, niem. Burzenland, część Siedmiogrodu w okolicy Braszowa (Kronstadt); nazwana od rzeki Burcy, która do Olty wpada.

Burcz, Borcz, niem. Bortsch, dobra, pow. kartuski, st. p. Hopy. Wymieniani r. 1648 Jerzy Burski, Stan. Pawłowski R. Patres Carthusiae; 1782 starosta Grabowski na Borczu. Por. Borcz.

Burczak, młyn, pow. pułtuski, gm. Kleszewo, par. Pułtusk.

Burcze, z Piaskami i Kosowcem, wieś, pow. Rudki. Przestrzeni posiadł. więk. roli orn. 24, łąk i ogr. 193, past. 58, lasu 77; posiadł. mniej. roli orn. 354, łąk i ogrod. 155, past. 160 morg. Ludność rzym. kat. 4, gr. kat. 549, izrael. 17: razem 570. Należy do rzym. kat. parafii w Komarnie; gr. kat. par w Piaskach; cerkiew wystawiona w 1724 roku, należy do dekanatu horożańskiego. Właściciel więk. pos. Kazimierz hr. Lanckoroński.

Burczek, ob. Pelik.

Burczyce, 1.) stare i nowe, wieś, pow. samborski. Przestrzeni posiadł. więk. tu nie ma; posiadł. mniej. roli orn. 611, łąk i ogr. 511, past. 77. Ludność rzym. kat. 2, gr. kat. 270, izrael. 10: razem 282. Należy do rz. kat. parafii w Radenicach, gr. kat. w Kropielnikach. B. nowe mają szkołę 1-klasową. 2.) B., przysiołek Bursztyna.

Burczyn, wś, pow. tarnowski, ma 1252 m. rozl., wtem 721 m. roli ornej, 85 dm., 572 mk., parafia w Tuchowie; szkoła ludowa jednoklasowa, kasa pożyczkowa gminna, położenie pagórkowate, gleba żytnia. M. M.

Burda, przysiołek Mokrejstrony.

Burdąg, niem. Burdungen, wś, pow. niborski, st. p. Jedwabno.

Burdiakowce, wieś, pow. borszczowski, nad potokiem t. n., dopływem Zbrucza, przy granicy galicyjskiego Podola od rossyjskiego, grunta dochodzą do Zbrucza, oddaloną jest od Skały w kierunku północnym o pół mili, od Borszczowa w północno wschodnim kierunku o 2 mile. Przestrzeń posiadł. więk. roli orn. 689, łąk i ogr. 36, past. 57, lasu 115; posiadł. mniej. roli orn. 1704, łąk i ogr. 286, past. 68, lasu 2 morg. Ludność rzym. kat. 267, gr. kat., 1034, izrael. 74: razem 1375. Należy do rzym. kat. parafii w Skale; gr. kat. parafią ma w miejscu, która razem z filią Gusztyn liczy 1714 gr. kat. dusz i należy do dekanatu skalskiego; ma szkołę filialną i kasę pożyczkową z funduszem zakładowym 653 złr. Właściciel więk. posiadł. Agenor hr. Gołuchowski.

Burdiakowce, potok w obr. gm. tejże nazwy, w pow. borszczowskim, wypływa z pod wzgórza Kaduba (302 m.), płynie wądołem w kierunku połd. wsch. przez wieś Burdiakowce, wpada z pr. brz. do Zbrucza. Długość biegu 10 kil. Br. G.

Burdigeu, wś, pow. czerniowiecki, na Bukowinie, o 8 kil. od st. p. Kotzman, z parafią grecką nieunicką w miejscu; własność funduszu religijnego.

Burdungen, ob. Burdąg.

Burdosz, wś, pow. łańcucki, par. przeworska, o pół kil. od Przeworska.

Burdykowszczyzna, ob. Bujnowicze.

Burdyniszki, wś, pow. suwalski, gm. Hutta. Liczy 198 mk., 22 dm.

Burdynówka, wś, pow. sieradzki, gm. Złoczew, par. Uników, rozległości m. 137 w posiadaniu włościan; ludności 206.

Burdzy, przysiołek Przyszowa królewskiego.

Bure, niem. Büchen, wś, pow. gnieźnieński, 6 dm., 51 mk., 50 ew., 1 kat., 4 analf.

Buregi, wś, pow. staroruski, gub. nowgorodzka, st. p. przy trakcie ze Starej Rusy do Nowgorodu.

Burg, ob. Bórk i Bórkowy.

Burgau, kol. niemiecka, ob. Młodów.

Burgajcie, wś, pow. władysławowski, gm. Kidule, par. Sudargi. R. 1827 r. było tu 33 dm. i 261 mk., obecnie liczy 45 dm., 358 mk.

Burg-Belchau, ob. Białochowo.

Burgershof, ob. Dworzec.

Burgrabstwo, domin., pow. mogilnicki, 270 morg. rozl.; 2 dm.; 43 mk., 8 ew., 35 kat.; 12 analf. Stac. poczt. i kol. żel. Mogilno o 1 kil.

Burgsdorf, ob. Toliszczyk.

Burgthal, kol. niemiecka, pow. i par. gródecka w Galicyi, o 4 kil. od Gródka. Folw. należy do ks. Ponińskich. B. ma szkołę filialną.

Burk, ob. Bórk i Bórkowy.

Burkacz, młyn, pow. będziński, gm. Koziegłowy, par. Koziegłówki.

Burkanów (z Podbrykulami i Laskówkami), wś, pow. podhajecki, nad rzeką Strypą, oddalona od Podhajec o 2 i pół mili na wschód, od Wiśniowczyka o pół mili na północ, od Złotnik o 3.7 kil. na południe; położona śród wysokiego, zimnego Podola galicyjskiego; bezbrzeżne łany ciągną się na wschód i zachód, tylko brzegi Strypy gdzieniegdzie lasami porosłe. Prze-