Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/453

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

Bugajliszki, wieś rządowa, pow. wiłkomierski, par. świadoska, do dóbr Ołoty, niegdyś Platerów, należąca.

Bugajówka, ob. Buhajówka.

Bugańce, wś, pow. trocki.

Bugarć, ob. Baruszowice.

Bugay. W Galicyi tak zwykie piszą nazwę Bugaj (ob.).

Buggoral, ob. Buk-góralski.

Bugieda, wś, pow. augustowski, gm. Wołowiczowce, par. Teolin. Ma smolarnię, 18 dm. i 183 mk., odl. od Augustowa 73 w.

Bugiele, wś na lewym brzegu Wilii, poniżej Bujwidz.

Bugienie, tego nazwiska jest kilka posiadłości w pow. telszewskim, na prawym i lewym brzegu ruczaju Szerkozna w par. zemelańskiej, o mil 6 od Telsz i o pół mili od stacyi Welta lip. rom. dr. żel. Właścicielami ich są: Rupejko, Kawecki, Lutyk i dwóch niemców. Lutykowie od lat kilkuset siedzą na tem miejscu. Fel. R.

Bugienis, ob. Wyrwita.

Bugirda, rzeka, w pow. sejneńskim, wypływa z jeziora pod Gudańcami, płynie koło wsi Bugirdy i złączywszy się z rz. Brzozówką płyną razem 1 w. i wpadają do Niemna z lewego brzegu pod Szłopikami.

Bugłowice, Buglowitz, ob. Stodoły.

Bugulma, miasto powiatowe gubernii samarskiej, 10807 mk., 1746 w. od Petersburga a 377 od m. gubernialnego odległe. Bank, stacya poczt.

Bugurusłan, miasto powiatowe gub. samarskiej, 10980 mk., 1854 w. od Petersburga, a 269 od miasta gubernialnego odległe. Bank, st. poczt.

Bugzy płoskie i Bugzy-jarki, dwie wsie, pow. przasnyski, gm. Bugzy Płoskie, par. Duczymin, posiadają urząd gminny, liczą 21 dm., 192 mk., powierzchni 276 m. (202 gr. ornego). Fol. Bugzy Płoskie posiada 1 dm., 22 mk., 234 m. ziemi i młyn wodny. Gmina B. płoskie, należy do s. gm. III okr. w Dzierzgowie, liczy 3397 mk., powierzchni 14,569 m. (4,928 morg gruntu ornego). W skład gminy wchodzą: Bugzy-Płoskie, Duczymin-Nowawieś, Duczymin-Kościelny, Grabowo-Podaki, Jedlinka-Szlubowo, Wólka-Zdziwójska, Zdziwój, folw. Bugzy-Płoskie, os. młyn. Bugzy Płoskie, Brody, Duczymin-kościelny, Duczymin-Nowa wieś, Dzierzenganadbory, fol. i os. młyn.: Grabowo-Padaki, Grabowo-Zawady, Grabowo-Skorupki, Grabowo-Rżańce (wieś i os. młyn), Grabowo-Siwki, Grąd (Grond), Jarzynny-Kierz, Lipowiec, Opiłki-Płoskie, Rapaty-Swięchy, Rapaty-Turki, Rembowo-Zembrzusy, wieś szlach. i kordon Ryki-Borkowo, Szlubowo, Starawieś-Płaskie, Szemplino-czarne, Szemplino-wielkie, Wykno-Borowe, Wasiły-Zygny, Zembrzus-Mokrygrunt; wyż wymienione miejsc. gm. Bugzy-Płoskie należą do parafii Krzynowłoga-wielka i Janowo. W gminie znajdują się następujące zakłady przemysłowe: 4 młyny wodne, wiatrak jeden, cegielnia 1, karczma 1, kuźnia 1, sklep z wikt. 1. Br. Chu.

Buha, rz., dopływ rzeki Unawy (według Winc. Pola), poczyna się w Motyżynie; uchodzi przy Mostyszczach.

Buhaje, wś, pow. lipowiecki.

Buhajówka, Bugajówka, rz., zaczyna się w pow. kijowskim koło wsi Kruszynki, przepływa koło wsi B. Wielkiej, gdzie są starożytne horodyszcza i w tym powiecie ma swoje ujście do rz. Stuhny. Rzeczka ta nazywa się też Ustja.

Buhajówka, 1.) wś, nad rz. Buhajówką, o 8 wiorst odległa od m. Wasilkowa w pow. kijowskim. Mieszkańców 2229, z nich izraelitów 32. Ziemi należy 3211 dz. do włościan. Dawniej była to wioska rządowa; do r. 1787 należała do monastyru frołowskiego-kijowskiego. Ma zarząd gminny, szkołę i zarząd policyjny (stan.) Leży w glebie urodzajnej, mieszkańcy trudnią się rolnictwem, 2 cerkwie prawosławne. 2.) B., wś, pow. taraszczański, nad rz. Rośką, wpadającą do Rosi, o 5 w. od miasta Żywotowa, na drodze z tego miasteczka do Tetyjowa, o 40 w. od Lipowca, 50 w. od Skwiry, 80 w. od Kożanki. Mieszk. 627 wyznania prawosł. Cerkiew parafial., cukrownia 1848 r. założona, produkująca rocznie 64,700 pud. mączki cukrowej. Dwa młyny, rybołówstwo. Należy B. do Szostakowskiego. Ziemi 1252 dzies., wybornego czarnoziemu. Zarząd gminny i policyjny w m. Tetyjowie. Była tu kaplica katolicka parafii Tetyjów dek. humańskiego. Kl. Przed.

Buhłaje, wś, pow. latyczowski, na płn.-zach. od Latyczowa, ma 500 dz. ziemi włośc., 520 dz. dworskiej i około 300 mk. Miejscowość pagorkowata; wś latem ukryta w zieleni drzew owocowych i dzikich. Niegdyś należała do klucza starosieniawskiego (ks. Konst. Czartoryskiego), potem przechodziła do rąk Żurakowskich i kolejno Ruszczyców. Dziś jedna połowa należy do Sylwańskich, druga do Hugona Ruszczyca; w tej ostatniej są łomy kamienia wapiennego muszlowego.

Buhryn, wś, pow. ostrogski, pierwotnie mianowana Bohoryń, później Boharyn a dziś Buhryn. Nad rz. spławną Horyniem, na północ od Ostroga o 32 w. Część południowa tej wsi na nizinie rozrzucona a druga część na wzgórzystem miejscu, gdzie jest cerkiew nowej konstrukcyi. Niegdyś należała do familii Kierdejów, których protoplastą był Tatar, który przyjąwszy religią katolicką, otrzymał od króla puste ziemie nad Horyniem w teraźniejszym pow. ostrogskim, jako też i w innych miej-