Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/430

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

Brzyźno, folw., pow. poznański, ob. Chlewiska.

Brzyżawka, nazwa potoku Malawki w górnym biegu. Ob. Malawka. Br. G.

Bubajny, wielkie i małe, niem. Bubainen, wś i dobra, pow. wystrucki, stacya pocztowa.

Bubantyszki, wś, pow. maryampolski, gm. Gudele, par. Skrawdzie. Posiada 10 dm. i 48 mk.

Bubel, nazwa trzech przyległych sobie wsi, pow. konstantynowski, gm. Pawłów. Znajduje tu się kościół par. dla ludnosci rusińskiej, szkoła wiejska. Par. katolicka w Janowie. B.-Granna ma 39 dm. 277 mk. i 628 morg. obszaru; B.-Łukowisko 49 dm., 404 mk. i 1014 morg.; B.-Stary 41 dm., 336 mk. i 1081 morg.; ogółem wszystkie trzy 129 dm., 1017 mk., 2723 morg. Rz.

Bubel, wś, pow. sejneński, gm. Kramowo, par. Sejny. W 1827 r. było tu 19 dusz i 158 mk., obecnie liczy 70 dm. i 375 mk.

Buben, ob. Biłkowczyk.

Bubie, 1.) folwark ekonomii szawelskiej w powiecie szawelskim, u zbiegu Kurtówki i kanału windawskiego z Dubissą, o 14 w. od Szawel, w parafii kurtowiańskiej, na wysokiej górze. Własność hr. Mikołaja Zubowa. Jest tu st. poczt. na trakcie bitym z Mitawy do Taurogenu; między Szawlami a Miłowidowem, o 20 ¼ wiorst od Miłowidowa. Piękny most kamienny na Dubissie. 2.) B., wś, pow. kowieński, st. poczt. na trakcie Kowno-Rossieny, między Kownem a Czekiszkami, o 22 w. od Kowna, o 20 w. od Czekiszek. Komunikacya na wiosnę utrudniona.

Buble, 1.) wś, pow. trocki, blizko Strawy. 2.) B., folw., pow. kowieński, przed r. 1863 własność Strebejki.

Bublice, Bublitz, ob. Bobolice. Mają obecnie 4355 mk., st. p.

Bubniska, Bubniszcze, wieś, pow. Dolina, nad potokiem Młynówką, dopływem rzeki Sukiel, o 12 kil. na zachód od Bolechowa, śród gór, lasów i potoków. Przestrzeń pos. więk. roli orn. 5, past. 6, lasu 232; pos. mniej. rol. orn. 249, łąk i ogr. 139, past. 451 morg. austr. Ludność rz. kat. 2, gr. kat. 215, izrael. 21: razem 238. Należy do rzym. kat. parafii w Bolechowie, gr. kat. parafii w Cisowie. Wysokie pobliskie skały, po części ręką ludzką ociosane, w czasach pogańskich za świątynie służyły. W pobliżu zdrojowisko mineralne Morszyn. B. R.

Bubniszcze, ob. Bubniska.

Bubnow, miasteczko gubernii półtawskiej, w bliskości lewego brzegu Dniepru, o cztery mile odległe od miasta powiatowego Zołotonoszy. W r. 1638 przeznaczone było na utrzymanie założonego w owym czasie kolegium jezuickiego w Perejesławiu.

Bubnówka, 1.) albo Bubnowce, wielka wś, pow. hajsyński, dusz męz. 688. Ziemi włośc. 1687 dz. Należy do hr. Aleksandry Potockiej wraz z wsiami w tym powiecie: Antonówką, Brodki, Bassałyczówka, Dmitrenki, Jarmolińce, Metanówka, Orłówka, Pobórka, Petraszowka, Rozkoszowka, Strażgorod, Sobolówka, Szymanówka. Ziemi używal. dominium w tym kluczu jest 12129 dz. Dr. M. 2.) B., wś, pow. bobrujski, nad Ptyczą, u jej zbiegu z Oressą, blizko granicy pow. mozyrskiego.

Bubok, szczyt połoniny, o.b. Bereźnica.

Bubrka, ob. Bóbrka.

Bubrowko, wś, pow. ządzborski, st. p. Stara Ukta.

Bubszczany, Bobuczany, wieś, pow. złoczowski, nad rzeką Złotą Lipą, o ćwierć mili na zachód od Pomorzan, o 2¼ mili na zachód od Zborowa, a o 3 mile na południe od Złoczowa oddalona, dawniej przysiołek Kalnego. Przestrzeń pos. więk. roli orn. 41, łąk i ogr. 155, pastwisk 3, lasu 922; posiadłości mniejszej roli ornej 263, łąk i ogrodów 176, pastwisk 20, lasu 5. Ludność rzym. kat. 44, gr. kat. 202, izrael. 36: razem 482. Należy do rzym. kat. par. w Pomorzanach, gr. kat. par. ma w miejscu należącą do dekan. złoczowskiego, liczącą 390 wiernych (z wsią Nestiuki), Posiada szkołę filialną i kasę pożyczkową z funduszem zakładowym 274 złr. Właściciel większej posiadłości Stanisław hr. Potocki.

Bubulus, góra, ob. Smolnik.

Bucek, ob. Chechło.

Buceń, ob. Bucyń.

Bucewicze, 1.) wieś i dobra w zach. półn. stronie pow. mińskiego, niedaleko od granicy gub. wileńskiej, o 6 mil od Mińska, w gminie białoruckiej, w 1-m stanie policyjnym, w 4-m okręgu sądowym (zasławskim); do r. 1863 dobra B. były dziedzictwem Łapickich; mieszkał tu znany pismom warszawskim krytyk i publicysta Julian Łapicki, prowadząc wzorowe gospodarstwo; teraz B. są własnością Kozarynowa, a obszar tych dóbr wynosi przeszło 1600 morg., w glebie dosyć urodzajnej, przy warunkach ekonomicznych wcale dobrych. 2.) B., wś, pow. święciański, par. Komaje.

Bucha, młyn wodny, pow. rypiński, gm. Wąpielsk, paraf. Strzygi, nad rzeczką bez nazwy, należy do dóbr Warpalice.

Buchacz, niem. Bucholtz, młyn, pow. bytomski, do dóbr Radzionkowa należy.

Buchałów, Buchwałów, niem. Hohndorf, wś, pow. głupczycki, o parę kil. od Baborowa, z filią par. katol. czeską. Dwa młyny na strudze krajzewickiej.

Buchałowice, Buchwałowice, niegdyś Boguchwałowice, wś i folw., pow. nowoaleksandryjski, gm. Drzewce, par. Wąwolnica. W r.