Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/410

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

we. Ztąd woda rurami do Raciborza dochodzi. Do B. należy osada Pogwizdów, fol. Jagielnia, oberża Lukasyna przy wodzisławskiej szosie i lasek Zbytki, w którym są obfite źródła wody. 2.) B., niem. Finkenstein, kol., pow. opolski, par. Wielki Dobrzyń. Książę Mieszko w r. 1246 zapisał B. klasztorowi w Czarnowąsie. F. S.

Brzeziec, wś, pow. Rudki, o 5 kil. od Komarna. Przestrzeni posiadłość większa: roli ornej 293, łąk i ogrodów 724, pastwisk 7, lasu 67; posiadłość mniejsza: roli ornej 327, łąk i ogrodów 141, pastwisk 278. Ludności rz. kat. 200, gr. kat. 302, izrael. 86: razem 588. Należy do rz. kat. parafii w Komarnie, gr. kat. parafią ma w miejscu, do której należą wsie Nowesioło i Jasienów; razem liczy ta parafia 887 dusz gr. kat.; parafia ta należy do dek. komarniańskiego dyecezyi przemyskiej.

Brzezienko, albo B.-Rososz, wieś, pow. ostrowski, gmina Komorowo, parafia Wąsewo, o 2 i pół mili od Ostrowia, o 1 i pół mili od Narwi. W 1827 roku było tu 14 dm., 109 mk. Obecnie ogólna przestrzeń folwarku 1038 m., w tem lasu 363 m., nieużytków 29 m., łąk i pastwisk 62 m., reszta grunta orne gleby pszennej i żytniej dobrej. Wieś liczy osad 26. Br. Ch.

Brzeźmierz, Brazamierz, niem. Wüstebriese, wś, pow. olawski, w par. katol. Domajowice, ma bardzo dawną parafią ewang.

Brzezina, wieś, pow. kalwaryjski, gmina Lubów, parafia Grażyszki. Liczy 12 domów i 46 mk.

Brzezina, 1.) B., Brzeźnia, wś, pow. żydaczowski, nad Dniestrem, o 13 kil. poniżej Nadiatycz, wzdłuż potoku bez nazwiska, który o 2 mile na północ wypływa pod Hutą szczerzecką, a pod Brzeziną wpada do Dniestru; oddaloną jest o 1 milę na północ od Żydaczowa, o 3 kil. na północ od Rozdołu. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 593, łąk i ogr. 316, pastw. 213, lasu 277; pos. mniej.: roli ornej 593, łąk i ogr. 586, pastwisk 149, lasu 10 m. Ludności rz. kat. 172, gr. kat. 803, izraelitów 92: razem 1067. 2.) B., mała i wielka, wś, pow. jaworowski, par. gr. kat. Trościaniec, o 16 kil. od Jaworowa. 3.) B., przysiołek Kamionki Wołoskiej.

Brzezina, niem. Birken, folw., pow. kościański, ob. Lubin.

Brzezina, 1.) os., pow. toszecko-gliwicki, należy do dóbr Oracze. 2.) B., młyn, pow. toszecko-gliwicki, należy do dóbr Brzezinka. 3.) B., wś, pow. wielkostrzelecki, par. Wielkie Strzelce, z folw. Koczorowna. 4.) B. Żuławska, niem. Sulau-Breschine, wś, pow. mielicki, par. Żuławy. 5.) B., niem. Freihan-Breschine, wś, pow. mielicki, par. Frejno. 6.) B., ob. Jalec. F. S.

Brzezina, strumień w obrębie gminy Pałahicz w pow. tłumackim, powstaje ze źródlisk leśnych; płynie w kier. połd. wschodnim przez Brzezinę, folwark Pałachicz, i wpada z lew. brz. do Tłumacza, dopływu Dniestru. Długość biegu mila. Br. G.

Brzezina, rzeczka, dopływ Czarnej wody w pow. świeckim, wypływa z pod Osieczna i Śliwie. Kś. F.

Brzeźna, wś, pow. mławski, gm. Ratowo, par. Radzanów. Posiada fryszerkę. W 1875 r. wyrobiono tu żelaza kutego 2500 pud.

Brzeźna (z Brzeźnicką-Wolą), wieś, pow. sądecki, ma 1661 morg. rozl., wtem 1152 m. roli ornej, 135 domów, 1017 mieszk.; parafia w Podegrodziu, położenie pagórkowate. Obszar dworski należy do państwa nawojowskiego Edwarda hr. Stadnickiego.

Brzeźniak, wieś i dobra ziemskie w zachodnio-połud. stronie pow. pińskiego, nad rz. Stochodem, niedaleko gościńca pocztowego z Lubieszewa na Wołyń prowadzącego, w gm. uhrynieckiej, w 2-m stanie policyjnym lubieszowskim, w 4-m okręgu sądowym, w parafii katolic. lubieszowskiej. Dobra B. są dziedzictwem Sobockich; mają obszaru 790 morg. 2.) B., wś, pow. mozyrski, niedaleko gościńca prowadzącego ze Starobina do Łachwy, nad brzegiem rz. Słuczy, w gm. Lenin, w 4-m stanie policyjnym, w 3-im okręgu sądowym turowskim. Al. Jel.

Brzeźniak, folw., pow. kościański, ob. Popowo niemieckie.

Brzeźniak, niem. Birkholtz, wś, pow. wałecki, par. i st. p. Człopa, gm. i urz. st. cyw. Załom, 1964 m. rozl., 13 dm., 138 mk., 7 kat.

Brzeźnica, 1.) rz., bierze początek pod wsią Chechłowo w pow. kozienickim, płynie w kierunku zach. półn. równolegle z Wisłą, pod wsiami Serpów, Bokowiec, Brzeźnica i na wschód od Kozienic wpada z prawego brzegu do Zagwożdżanki (Józ. Bliz. rękopis). 2.) B., rzeczka, powstaje śród łąk pod wsią Ochędzynem, w pow. wieluńskim; przepłynąwszy przez las dóbr Wieruszowa, dalej przez folwark Chobanin, wpada pod os. Wieruszowem przy papierni mirkowskiej do rzeki Prosny z prawego jej brzegu. Płynie równiną pomiędzy gruntami ornemi i łąkami, koryto dosyć równe i głębokie, bieg wody wolny i nieregularny. Długość mil 1 i pół, spadek mały, głębokość w zwykłym stanie od kilku cali do dwóch stóp dochodzi; w czasie zaś wezbrań podnosi się woda o dwie stopy. Szerokość koryta od 4 do 12, a przy ujściu 15 stóp. 2.) B., rzka, wypływa z błot pod wsią Dźwierzno, w pow. płockim. Płynie koło Brochocina, Trzepowa, gdzie wpada do niej mała struga, idąca od wsi Tchorza i Zalesia, a pod folwarkiem Winiary, który oddziela od miasta Płocka, wpada do