Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/383

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

ła do starostwa korsuńskiego, darowana przez rząd ks. Łopuchinowi, wraz z calem starostwem; obecnie należy do Łopuchina-Demidowa. Zarząd gminny we wsi Sachnówce, policyjny w Korsuniu. Kl. Przed.

Browarek, 1.) wś, pow. włoszczowski, gm. i par. Irządze. 2.) B., folw., pow. pińczowski, gm. i par. Opatowiec.

Browarnik, folw., pow., jańsborski, st. p. Jańsbork.

Browary, wś nad rz. Rozogą, pow. ostrołęcki, gm. i par. Myszyniec.

Browary, mko, pow. osterski, gub. czernihowska, st. p. w punkcie rozdziału traktów z Kozielca do Kijowa i Perejasławia, w pobliżu st. dr. żel. kijowsko-kurskiej, o 27 w. od Kijowa.

Browary, wieś, pow. buczacki, właściwie południowo-wschodnie przedmieście miasta Jazłowca, stanowiące osobną gminę katastralną. Przestrzeń posiadł więk. roli orn. 383, łąk i ogr. 3, past. 27; pos. mniej. roli orn. 843, łąk i ogrod. 61, past. 90 morg. Ludność rzym. kat. 77, gr. kat. 652, izrael. 54: razem 783. Należy do obudwu parafij w Jazłowcu.

Browienen, ob. Browina.

Browina, 1.) niem. Browienen, wś i młyn, pow. niborski, st. p. Witramowo. 2.) B., niem. Browina, wś szlach., pow. toruński, st. poczt. Chełmża, par. Grzywna.

Browiniec, 1.) niem. Deutsch-Probnitz, wś, pow. prądnicki, o milę od m. Białego, z parafią katol. zależną od par. w Głogowie górnej. 2.) B. polski, niem. Polnisch Probnitz, wś, pow. prądnicki, par. katol. w Białym.

Browki, 1,) wś, pow. miński, gm. zasławska, przed laty kilkudziesięciu część Zasławszczyzny, później wieś dziedziczna rodziny Żołędziów, obecnie Jana Mazurkiewicza i córki jego Hłaskowej; ma obszaru 300 dz., lasu budowlanego (sosnowego i jodłowego) i zarośli około 150 dz.; łąk 50 dz. Gospodarstwo 4-polowe. Al. Jel. 2.) B., wś, pow. skwirski, nad rz. Kamionką, stacya dr. żel. kijowsko-brzeskiej, między Popielnią a Czarnorudką, o 113 w. od Kijowa, o 34 w. od Koziatyna. Mieszk. 723 prawosławnych i 39 katolików. Cerkiew parafialna. W przeszłym wieku należała do ks. Lubomirskich, później do Rohozińskich, obecnie zaś do Rylskich. Ziemi 2714 dzies. wybornego czarnoziemu. Zarząd gminny w m. Wczorajszem, policyjny w Pawołoczy. 3.) B., wś, pow. berdyczowski, o 9 w. odległa od m. Białopola. Mieszk. 298, wyznania prawosławnego, należą do parafii kamienieckiej, odległej o 2 wiorsty. Ziemi 1054 dzies., mającej dużo lasu. Należy do Abramowicza. Zarząd gminny w Białopolu, policyjny w Machnówce. Kl. Przed.

Brownhof, po łotewsku Braunops, w pow. rzeżyckim, stanowi tylko folwark czyli attynencyą dóbr warklańskich, własność księżniczki Teresy Sanguszkówny; ma ziemi dworskiej 917 dz. i włościańskich 1580 dz.; liczy dusz męskich 216 a żeńskich 230, ogółem dusz 446. B. należy do obszernej parafi warklańskiej. Zarząd gminny w Warklanach, policyjny w Rzeżycy.

Bróyce, ob. Brójce.

Brozdowce, ob. Brzozdowce.

Brozie, przysiołek Krowicy.

Brozie, ob. Brzozie.

Brozówko, ob. Brzozówko.

Broża, rz. w pow. bobrujskim, mały dopływ rz. Berezyny, wpada do niej z prawej strony poniżej wsi Żubrówki a bierze początek wśrodku powiatu, z błot i topielisk w okolicach wiejskiej osady zwanej Nieznaje. Kierunek ma północno-wschodni. Zasługuje na uwagę, iż rzeki Broża i Brezinnica, z jednych błot biorąc początek, płyną w dwie przeciwne strony; widocznie więc miejscowość około wsi Nieznaje jest najwyższym punktem środkowego polesia bobrujskiego. Długości około 24 w., zwana niekiedy Posdwinka, Pozdwinka. Z B. wyprowadzono dla osuszenia błot spławny kanał, zwany Brożką. Al. Jel.

Broże, wś z zarządem gminnym i folwark w pow. bobrujskim, w 2 stanie policyjnym (Paryckim), w 3 okręgu sądowym. Gmina B. składa się z 39 wiosek i liczy 1456 dusz męz. W B. jest szkółka gminna i cerkiew parafialna. Folwark B., w 1869 za nagrodę oddany urzędnikowi Postnikowi, ma obszaru 525 m. obszaru. Al. Jel.

Brożka, ob. Broża.

Brożniki, folw., pow. wiłkomierski, własność Brzeskich, gruntu włók 7.

Broźniów, Broszniów albo Proszniów, wieś pow. kałuski, leży nad rz. Dubą, dopływem Łomnicy, o trzy czwarte mili na północ od Rożniatowa a o 1 i pół mili na zachód od Kałusza. Przestrzeń posiadłości większej: roli ornej 111, łąk i ogrodów 54, pastwisk 8; posiadłości mniejszej: roli ornej 640, łąk i ogrodów 572, pastwisk 221 m. Pod tę wieś idzie gościniec rządowy, prowadzący z Kałusza do Stryja, a o pół mili na zachód łączy się z tym gościńcem gościniec rządowy, idący ze stryja na Rożniatów do Bohorodczan. Ludności rzym. kat. 37, gr. kat. 574, izrael. 6: razem 617. Należy do rzym. kat. par. w Rożniatowie, gr. kat par. w Hołyniu.

Brożówka, ob. Brzozówko.

Bruch, ob. Bruk.

Bruchau, ob. Brzuchowo.

Bruchdorf, ob. Bagno.

Bruchenthal, właściwie Bruckenthal (ob.)

Bruchnal (z Podłubami małemi), wś, pow. jaworowski, oddalona od Jaworowa 8 kilom.