Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/358

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

Brelowice, niem. Breile, 1.) Niemieckie B., Deutsch-Breile, wś, pow. olawski, par. Koechendorf. 2) Polskie B., Polnisch-Breile, wś, niedaleko potoku baruckiego, pow. olawski, par. kat. Jaurów.

Bremin, ob. Brzemiona.

Bremsa, niem. nazwa rzeki Przemszy na Szląsku górnym.

Brendaszówka, przysiołek wsi Zawilcza.

Breń, inaczej Bryń, 1.) B.-Konopka (z Podborzem), wieś, pow. dąbrowski, ma 1708 m. rozl., wtem 653 m. lasu, 60 dm., 407 mk., par. łac. w Oleśnie; leży w równinie, w glebie piaszczystej. Obszar dworski z pięknym pałacem i parkiem jest własnością powierniczą (fideikomis) Jana hr. Konopki. 2.) B. osuchowski, inaczej Schoenfeld, wieś, pow. mielecki, ma 1608 m. rozległości, wtem 1105 m. roli ornej, 132 dm., 719 mk., probostwo łaciń. w Czerminie, szkoła ludowa jednoklasowa; leży w równinie piaszczystej. M. M.

Breń, Bryń, 1.) strumień, wytryska na granicy gmin Trzciany i Kawęczyna w pow. mieleckim, na północnym brzegu lasu Wychylówką zwanego; płynie śród łąk w kierunku północnym, tworząc granicę między gminami Trzciana, Czerminem, Borową i Sadkową górą z jednej (wschodniej), a Kawęczynem, Brniem osuchowskim, Szafranowem, Łysakowem, Łysakówkiem i Glinami małymi z drugiej (zachodniej) strony. W obrębie gm. Glin małych przybiera z lewego brzegu strumyk Brenik zwany i ztąd ubiegłszy jeszcze śród łąk i piasków przeszło ćwierć mili, wpada do ramienia łączącego Wisłokę przy ujściu do Wisły z Wisłą na granicy gminy Ostrówka. Długość biegu tego strumyka czyni 17 kil. Źródła jego leżą na wysokości 172 m., ujście zaś na wysokości 164 m. npm. 2.) B., strumień, wypływa w obrębie gm. Lisiej góry w pow. tarnowskim, na łąkach pod wzgórzem Przymiarkiem, płynie na północ, przez pow. dąbrowski, przez gm. Brnik i Żelazówkę, tworząc między niemi granicę, następnie przez Bagienicę i Dąbrowę, Rudę, Swarzów, Podborze; tutaj zwraca się ku północnemu wschodowi na granicy gm. Woli Mędrzechowskiej, Dąbrówki i Smęgorzowa, zwraca się na wschód, płynie obszernemi nizinnemi łąkami przez Radwan, Zabrnie, następnie tworzy granicę między Dąbrowicą i Żałużem z jednej, a Żabniem i Wolą wadowską z drugiej strony; a przeszedłszy w obręb gminy Ziempniowa (w powiecie mieleckim) ku północy płynąc, wpada po niespełna 5-milowym biegu do Wisły z prawego brzegu. Wody jego polne i łączne. Znaczniejsze dopływy z prawego brzegu są: Szarwark, Smęgorzówka, Nieczajna, Radgoszcz, Partyński z Jamnicą; z lewego brzegu Żabnica. Br. G.

Brenica, ob. Brynica.

Brenica, Brenna, Brennica, struga, dopływ Wisły z prawej strony, między Ustroniem a Skoczowem.

Brenica-Glinnik, wś rządowa, pow. rawski, gm. i par. Lubochnia, ziemi włościańskiej 854 morg. W 1827 r. było tu 26 dm., 179 mk.; obecnie 39 dm. i 290 mk.

Brenik, także Brnik, strumyk wytryskujący na łąkach w obrębie gminy Ziempniowa w pow. mieleckim, tworzy w górnym biegu granicę gmin Woli otałęzkiej i Łysakowa, poczem przerzyna gminę Łysakówek, Gliny wielkie a w Glinach małych wpada do Brenia. Długość biegu 11 kil. Br. G.

Brenkenhof, ob. Bocianowo.

Brenna, gmina pow. skoczowskiego na Szląsku austr., rozl. morg. 13603; wś nad rz. Brenicą liczy 2537 ludn. B. należy do par. ewang. Ustroń; ma osobną parafią katol. dek. skoczowskiego, która liczy 2590 kat., 412 ewang., 22 izr. W B. jest st. p., szkoła ludowa, komenda żandarmeryi i urząd leśny lasów arcyks. Albrechta.

Brennica, Brenna, ob. Brenica.

Brenno, 1.) folw., pow. wschowski, ob. Wyjewo. 3.) B., niem. Brünn, wieś, pow. wschowski, 116 dm., 921 mk., wszys. kat., przeważnie niemieccy, 210 analf.; stac. poczt. Sława (Schlawa) o 11 kil., stac. kol. żel. Wschowa o 15 kil. M. St.

Brenschek, ob. Brzęczek.

Brentowo, niem. Brentau, wś, pow. gdański, par. Oliwa, st. p. Langfuhr.

Brenzig, ob. Brzęczek.

Breschine, ob. Brzezina.

Brese, ob. Gauja.

Bresilgen, 1.) rz. w Kurlandyi, w parafii Kandau, uchodzi do zatoki ryskiej. 2.) B., rz., dopływ Wenty w kurlandzkiej parafii Frauenburg.

Bresin, ob. Brzeziny, Brzeźno i Mrzezin.

Bresinermangel, ob. Walkowiska.

Breslau, ob. Wrocław.

Bresławice, niem. Breslawitz, wś, pow. mielicki, nad Baryczą, par. Strzebicko.

Bresnow, ob. Brzeźno.

Brest (ross.), ob. Brześć.

Breszcza, rz., dopływ Prypeci z prawej strony, w pow. pińskim, uchodzi o 6 w. od granicy gub. wołyń.

Bresztow, po węg. Boroszto, wieś w hr. szaryskiem (Węg.), kościół katol. paraf., gleba urodzajna, uprawa pszenicy, łąki, pastwiska, obszerne lasy, 623 mk. H. M.

Bretchen, ob. Bratyan.

Bretnowa, ob. Bruntal.

Brettvorwerk, ob. Zaborowo.

Bretzen, ob. Bratyan.

Brewiki, dwa majątki w pow. telszewskim,