Słownik geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Baranówka

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search


[ 104 ]Baranówka, wś, pow. lubartowski, gmina Łuck, par. Lubartów, leży w nizinie w dolinie rzeki Wieprza, na południe od Lubartowa. W 1827 r. liczyła 22 dm. i 166 mieszk.

Baranówka, 1) mko, pow. nowogradwołyński, nad rz. Słuczą, niżej Miropola, przy dawnym trakcie pocztowym z Nowogradwołyńska do Połonnego; ma zarząd gminny, włościan dusz 488, posiadających ziemi 1755 dz. Ogółem wraz z izraelitami B. ma około 2000 mieszk. W B. jest fabryka porcelany, własność Mezerów, rodziny sprowadzonej z zagranicy przez ks. Józefa Czartoryskiego, gdy się zakładała fabryka porcelany w Korcu. Jest tam dużo osiadłych tokarzy, których wyroby, meble, części do maszyn, zabawki dziecinne, rozchodzą się nietylko po wołyńskiej, ale i po ościennych guberniach. Baranówka z wsiami: Nowosielicą Wielką i Małą, Urlą, Hliboczkiem, Markówką, Kasperówką, Taburami, Żarami, Wolańską osadą, Kotelanką i Barbarówką, a ogólnej przestrzeni obywatelskiej ziemi 8902 dzies., stanowiła własność niegdyś Lubomirskich, następnie Walewskich, z których jedna poślubiona ks. Gagarynowi, dobra baranowieckie oddała do tego rodu; od Gagarynowów dobra przeszły na Strogonowów, w których władaniu są obecnie. W B. jest filia katolickiej parafii Połonne, dekanatu zasławskiego.

2) B. wś, pow. latyczowski, liczy dusz męz. 177, ziemi dworskiej 286 dz., włościańskiej 240 dz.; posiada młyn na Uszycy, przynoszący 1500 rs. Należała do Krasowskich, dziś Baranieckich.

3) B., wś, pow. radomyski, nad rz. Didówką wpadającą do Irszy i do Teterowa, o 11 w. od m. Malina, a o 39 w. od Radomyśla. Mieszk. 608 prawosł., 30 katolików, 8 żydów. Należy do parafiii wsi Porożek. Własność wielu właścicieli. Ziemi 2413 dz., po większej części pokrytej lasem i błotem. Zarząd gminny i policyjny w m. Malinie.

4) B., ob. Tymków. Kl. Przed.

Baranówka, 1) wieś, pow. brzeżański, niegdyś zaścianek szlachecki, 383 mk., mianowicie: 193 męz., 190 kobiet, 176 rzym. kat, a 175 gr. kat., 32 izraelitów; obszaru 1024 m. austr., na to 559 m. roli ornej, 72 m. łąk, 20 ogrodów, 55 pastwisk, 292 lasów, 18 dróg, 3 wody, 5 innych przestrzeni; należy do parafiii gr. kat. w Szybalinie, zaś łacinnicy do rz. kat. parafii w Brzeżanach. Własność St. hr. Potockiego.

2). B., niem. Hirschbach, kol. niemiecka, pow. łańcucki, o 2 kil. od st. poczt. Sarzyna, z parafią ewangelicką w miejscu; własność hrabiego Alfreda Potockiego.

Baranówka, ob. Isłocz.

Baranówka, potok, w obrębie gminy Wojniłowa w pow. kałuskim w Galicyi, wypływa w lesie „Nabodostowie“ (354 m.); płynie zrazu na południe na zachodnim brzegu tegoż lasu, poczem zwraca się na wschód przez las, a przybrawszy z lewego brzegu potoczek leśny, płynący od północy, zwraca się znowu na południe, płynąc debrami leśnemi; koło leśniczówki Baranówką zwanej (281 m.) zwraca się nagle na wschód; tu płynie już łąkami, opływając południowe stoki wzgórza Pomiarkami zwanego i w obrębie gm. Medyni uchodzi z lewego brzegu do Łomnicy. Br. G.


#licence info
Public domain
This work is in the public domain in the United States because it was first published outside the United States prior to January 1, 1929. Other jurisdictions have other rules. Also note that this work may not be in the public domain in the 9th Circuit if it was published after July 1, 1909, unless the author is known to have died in 1953 or earlier (more than 70 years ago).[1]

This work might not be in the public domain outside the United States and should not be transferred to a Wikisource language subdomain that excludes pre-1929 works copyrighted at home.


Ten utwór został pierwszy raz opublikowany przed dniem 1 stycznia 1929 r., i z tego względu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się w domenie publicznej. Utwór ten nadal może być objęty autorskimi prawami majątkowymi w innych państwach, i dlatego nie zaleca się przenoszenia go do innych projektów językowych.

PD-US-1923-abroad/PL Public domain in the United States but not in its source countries false false