Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/287

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

płci. Składa się z 6 okręgów wiejskich: 1) Główsk, 2) Czernice, 3) Bohiń, 4) Albinowo, 5) Domasze. 6) Bohdanowo. Liczy 68 wsi. Okrąg wiejski B. liczy w swym obrębie wsie: Kolenkowszczyzna, Strychale, Osipowicze, Chosty, Bohinka, Ujście; zaśc. Itukany i Szuljewszczyzna.

Bohiń, jez. w pow. dzisieńskim, do 6 w. dł., do 3 w. sz.

Bohne czyli Jaegerburg, ob. Bonów.

Bohnsack, ob. Bąsak.

Bohoduchow, ob. Bogoduchow.

Bohoduszna, ob. Inguł.

Bohoniki, wś w pow. sokólskim, gub. grodzieńska, o 8 w. od Sokółki.

Bohopol, mko, pow. bałcki, nad Bohem i Siniuchą, 1681 mk., apteka, cegielnia, 2 młyny, 1154 dz. ziemi włośc. Sklepów 20, rzemieślników 90. Należał do Bolesława Potockiego, dziś do Bernardakich; wraz z Bolesławczykiem i Czausową 617 dz. ziemi. Druga połowa tego majątku, 3900 dz., należy do kupcowej Greger.

Bohorodczany, miasto pow. w Galicyi, leży o 2 mile na południe od Stanisławowa, przy gościńcu rządowym tak zwanym głównym karpackim, który zaczyna się na granicy Szląska w mieście Biała i idzie przez Krosno, Rymanów, Sanok, Lisko, Ustrzyki, Chyrów, Starąsól, Sambor, Drohobycz, Stryj, Bolechów, Dolinę, Kałusz, Stanisławów, Bohorodczany, Nadwórnę, Kołomyję, Zabłotów i Sniatyń do Bukowiny. Miasto u stóp karpackich nad rz. Bystrzycą, w ślicznej okolicy położone; ma przestrzeni należącej do posiadłości większej roli ornej 21, łąk i ogrodów 12, pastwisk 4 m.; do posiadłości mniejszej roli ornej 910, łąk i ogrodów 195, pastwisk 105, lasu 1 morg. Ludność rz. kat. 800, gr. kat. 1788, izraelitów 2009: razem 4597. Jest siedzibą starostwa powiatowego, rady powiatowej, urzędu podatkowego należącego do obwodowej dyrekcyi skarbu w Stanisławowie, powiatowej komisyi szacunkowej dla regulacyi podatku gruntowego, urzędu pocztowego nie erarialnego, to jest takiego, którym zawiaduje poczmistrz lub ekspedytor za kontraktem przyjęty, sądu powiatowego należącego do sądu obwodowego w Stanisławowie, notaryusza, powiatowej komendy żandarmeryi. Do rady państwa wybiera to miasto 1 deputowanego wspólnie z gminami wiejskiemi powiatów administracyjnych: Stanisławów, Bohorodczany, Nadwórna i Tłumacz; do sejmu kraj. 1 posła, wspólnie z gminami wiejskiemi kilku powiatów sądowych. Rzymsko-katolicką parafią ma w miejscu, należącą do dekanatu stanisławowskiego archidyecezyi lwowskiej, założoną w 1691 roku przez Konstancyą z Truskolaskich Potocką, wdowę po Dominiku Potockim wielkim podskarbim Królestwa Polskiego. Kościół murowany wystawiony 1742 roku, poświęcony 1775 roku pod wezwaniem N. P. Maryi, wcielony do klasztoru oo. dominikanów, wymurowanego w r. 1762. Do tej parafii przyłączonych jest 9 miejscowości: Bohorodczany stare, Grabowiec, Horoholina, Hryniówka z Łysiówką, Lachowce, Niewoczyn, Pochówka, Ladawa; w samem mieście jest szkoła etatowa męzka 4-klasowa, w obrębie par. znajduje się 6 szkół trywialnych. Konwent oo. dominikanów, któren sprawuje obowiązki proboszcza, założony został w 1691 roku przez tęż samą Konstancyą z Truskolaskich Potocką i kasztelana Kossakowskiego. Grecko kat. parafią ma to miasto w miejscu; należy takowa do dekanatu bohorodczańskiego archidyecezyi lwowskiej, i obejmuje oprócz Bohorodczan miasta, miejscowości Pochówkę i Skobyszówkę: razem liczy ta parafia 2807 gr. kat. dusz. Z przemysłowych zakładów było w Bohorodczanach w 1870 r. 3 białoskórnie, browar piwny i gorzelnia. Mieszkańcy trudnią się garbarstwem i szewctwem. Miasteczko to posiada także aptekę. Właściciel większej posiadłości Rudolf hr. Stadion. Powiat t. n. w Galicyi posiada 1 miasto, 2 mka, gmin wiejskich 37, przełożeństw obszarowych 7, razem jednostek administracyjnych 47. Rozległości 16,2079 mil. Ludności 51892. Miasto Sołotwina, mka B. i Łysiec. B. R.

Bohorodczany stare, wś, pow. bohorodczański, leży o ¼ mili na półn. zach. od miasta Bohorodczan; wieś tę przecina rzeka Bystrzyca, płynąca tu kilku korytami i potok Latężawka, któren pod wsią stary Łysiec wpada do Bystrzycy. Przestrzeni posiadłość większa zajmuje: roli ornej 684, łąk i ogrodów 167, pastwisk 89, lasu 791 m.; posiadłość mniejsza roli ornej 2603, łąk i ogrodów 1498, pastwisk 621, lasu 3 m. Ludności rz. kat. 30, gr. kat. 3106, izraelitów 415: razem 3551. Gr. kat. parafią ma w miejscu, należącą do dekanatu bohorodczańskiego archidyecezyi lwowskiej. Posiada szkołę niezreorganizowaną i kasę pożyczkową z funduszem zakładowym 200 złr. Właściciel większej posiadłości Rudolf hr. Stadion. B. R.

Bohorodyca, Borodyca, Bogarodzica, wieś nad rz. Huczwą, pow. hrubieszowski, gmina i parafia Hrubieszów, o 4 w. na zach. od Hrubieszowa. Była własnością St. Staszyca i przezeń darowana włościanom jako część Towarzystwa rolniczego hrubieszowskiego. Mieszkańcy trudnią się wyrobem płótna. Istniała tu cerkiew paraf. dla ludności rusińskiej. W r. 1827 r. było tu 61 dm. i 408 mk., obecnie 84 dm.

Bohorodyck, miasto powiatowe gub. tulskiej, 7035 mk., 855 w. od Petersburga a 55