Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/273

From Wikisource
Jump to navigation Jump to search
This page has been proofread.

Bodrycowie, Bodryci, północni, po niem. Abotriti, Abodriti, Obotriti, Nortabrezi, na zachód od Weletów, między morzem baltyckiem i Łabą, od rzeki Warnawy i Stepenicy aż do Trawny, inaczej „zowią się Reragi u Adama Bremskiego t. j. Rarożanie od miasta stołecznego zwanego Rarog.“ (Szafarzyk, T. II str. 719 i nast.)

Bodrzychowice, wś, pow. stopnicki, gm. Grotniki, par. Stróżyska.

Bodschanowitz, ob. Bodzanowice.

Bodschwinken, ob. Boćwinka.

Boduciszki, folw., pow. wiłkomierski, par. Subocz, własność Chrzczonowiczów, gruntu włók 8.

Boduszewo, gmina i domin., należy do dóbr Murowanej Gośliny, pow. obornicki; 3 miejsc.: 1) B., 2) Mokradły (Siewerthaulad); 3) Bussen-Olędry; 11 dm.; 208 mk.; 35 ew.; 173 kat.; 77 analf.; st. poczt. Murowana Goślina o 1 kil., stacya kol. żel. Oborniki o 16 kil., Poznań o 21 kilom. M. St.

Boduszów, wś, pow. opatowski, gm. Iwaniska., par. Mydłów. W 1827 r. było tu 11 dm. i 102 mk.

Boduszyn, folw., pow. lubelski, gm. Wólka, par. Czwartek.

Bodyaczów, wś, pow. włodzimierski, ma kaplicę katol. parafii Horochów.

Bodyce, po węg. Bodofalva, wś w hr. liptowskiem (Węg.), kościół katol. parafialny, młyn wodny, obszerne lasy, 452 mk. H. M.

Bodyl, pustkowie, pow. odolanowski, ob. Przygodzice.

Bodz, Bodzan, Bodzanta, Bodzech, Bodziej, są to o ile się zdaje rozmaite formy jednego dawnego imienia.

Bodzanów, os, przedtem mko, nad rz. Mułtawą, powiat płocki, gmina Mąkolin, parafia Bodzanów. Leży w błotnistej okolicy niedaleko Wyszogrodu, o 28 wiorst. od Płocka, o 79 wiorst od Warszawy. Posiada kościół murowany starożytny (z XV prawdopodobnie wieku) ale tak zmieniony przy odnowianiu, że trudno domyśleć się epoki zbudowania. Dwa piękne drewniane ołtarze z XVI w., piękna gotycka monstrancya i dzwony także z XVI w. przechowały się na świadectwo dawności tej świątyni. B. pierwotnie był wsią należącą do klasztoru norbertanek płockich. Bolesław ks. płocki w 1351 r. wyniósł B. na miasto i nadał je prawem chełmińskiem. Bolesław syn Janusza ks. Wyszogrodzkiego potwierdził tę erekcyą w 1436 r. Było to zawsze ubogie miasteczko, nieludne i żle zabudowane. W 1827 r. bylo tu 52 dm. i 342 mk., w 1859 r. 65 dm. i 669 mk., przeważnie chrześcian, obecnie 86 dm. i 1002 mk. Par. B. dek. płockiego 2616 dusz. Znajduje się w B. synagoga żydowska, szkółka elementarna, dom zajezdny, 6 jarmarków do roku, st. poczt. między Płockiem a N.-Dworem, o 17 w. od Wyszogrodu.

Bodzanów, wś, pow. wielicki, ma 1047 morg. rozl., w tem 777 m. roli ornej, 97 domów, 507 mieszk., parafia w miejscu; kościół drewniany, nadzwyczajnie starożytny, pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, istniał przed 1229 r., gdyż w tym ostatnim roku powtórnie przez Michała opata tynieckiego dotowany został. Jest tradycya, że dawniejszy kościół poświęcał św. Stanisław bisk. krakowski. Położenie pagórkowate, gleba żytnia. M. M.

Bodzanówek, wieś, pow. nieszawski, gmina Osięciny, parafia Kościelna wieś; od r. 1752 własność Moczarskich. Odl. od Osięcin w. 3 i pół, od Nieszawy w. 14. Przestrzeń ogólna m. 556, w tem ziemi ornej m. 458. Gospodarstwo płodozmienne 6 i 11-polowe przed laty 18 zaprowadzone. Torf w ilości znacznej.

Bodzanowice, niem. Bodschanowitz, wś i dobra, pow. olesiński, z parafią katolicką, w par. ewang. Biskupice. Wielkie cegielnie, wapniarnia, kopalnia żelaza. Przysiołki: Cegielnia, Florcizna, Willhelmshütte i folw. Warłów.

Bodzanowo, 1.) Wielkie, wieś, pow. nieszawski, gmina Sędzin, parafia Byczyna. Odl., od Osięcin w. 10, od Radziejowa i Nieszawy po w. 14. Ogólna przestrzeń, wraz z folwarkami Adolfów i Gralewo, m. 1843, w tem ziemi ornej m. 1032, łąk m. 76, pastwisk m. 224, pod ogrodami, drogami i t. p. m. 24, pod wodami m. 3, pod lasem m. 140, gruntów włościańskich m. 126. W 1827 ludn. 210, dm. 19. 2.) B. Boruckie, wieś, pow. włocławski, parafia Świerczyn, gm. Piaski. Odległ. od Warszawy w. 160, od Włocławka w. 26, od Brześcia w. 12, od Osięcin w. 10. Rozległość ogólna m. 817. Pokłady marglu na przestrzeni ¾ gruntów ornych; pod łąkami znajdujący się torf zaspakaja potrzeby miejscowe i wyrabia się na sprzedaż. Wzorowa owczarnia tutejsza otrzymała złoty medal na wystawie warszawskiej w r. 1874. 3.) B. Chodeckie, wieś, pow. włocławski, gm. i par. Smiłowice. Odl. od Włocławka w. 21, od Kowala 7, od Wisły 20. Rozległość ogólna m. 436, w tem ziemi ornej m. 348, łąk m. 49, pod pastwiskami i t. d. m. 21, grunta włościańskie m. 18. Gleba urodzajna, szczerki, ze spodem gliniastym, przepuszczalnym.

Bodzantyn, ob. Bodzentyn.

Bodzas, ob. Branje.

Bodzechów, wś, nad rz. Kamienną, pow. opatowski, gm. Bodzechów, par Denków, o 5 w. na pół. wschód od Ostrowca. Posiada z folwarkami Staw Denkowski i Sowia góra 9285 morg rozl. gruntów dworskich, głównie lasem pokrytych (7393 m.); gospodarstwo wzorowe; urząd gminny, szkołę początkową tudzież znaczne zakłady fabryczne i górnicze jak kopalnie